
Szintetikus kövek
Szintetikusnak nevezünk minden olyan kőfajtát, amely nem a természetben, hanem a laboratóriumban keletkezett. A cirkónia az egyik legolcsóbb és legjobb minőségű természetes gyémánt helyettesítő. Alacsony áruk és hosszú élettartamuk miatt az ékszerek nagyon kedvelt részévé váltak. Kémiai összetételük, valamint fizikai és optikai tulajdonságaik szinte megegyeznek természetes társaikéval. Emiatt jelentős versenytársává váltak.
Tények, amelyeket a vásárláskor használni fog
A következő tényezők fontosak vásárláskor: Tisztaság, csiszolás és színe.
- Csiszolás: A különböző típusú ékszerekbe behelyezett szintetikus kövek esetében nincs egyetlen olyan csiszolási típus, amelyet leggyakrabban használnak. Ezért minden lehetséges formában megtaláljuk.
- Szín: Ugyanez vonatkozik ezeknek a köveknek a színére is. A színválaszték széles, mivel laboratóriumi feldolgozásra kerül sor, így bármilyen színeredmény elérhető.
- Tisztaság: A szintetikus kövek többnyire mentesek a zárványoktól, mivel laboratóriumban hozzák létre. Kivételt csak azok képeznek, amelyeknél a legpontosabb természetes kő hasonlatot kell elérni (pl. borostyán, opál...), amelyek nem nélkülözhetik a zárványokat.
Gyógyhatás
Gyógyhatásuk nincs, mivel csak a természetes kő utánzata.
Ára és népszerűsége
A szintetikus kövek elsősorban ára miatt népszerűek, ami összehasonlíthatatlanul alacsonyabb a természetes drágakövekhez és féldrágakövekhez képest. Aki nem bírja az eredeti köveket, annak az első ránézésre felismerhetetlen utánzata is elég lesz. Az egyetlen hátrányuk, hogy nem rendelkeznek azokkal a gyógyító tulajdonságokkal, amelyek miatt a természetes kövek annyira keresettek.
Felhasználási mód és kezelése
Ezt az alapanyagot egyetlen módon állítják elő - laboratóriumi körülmények között, 2750°C-os hőmérsékleten. Ezt követően a nyers kristályt mechanikusan a kívánt formára és színre csiszolják. A cirkóniák különösen népszerűek az ékszeriparban.
Kapcsolat a régmúlt legendáival
A szintetikus drágaköveket a 19. század végén kezdték előállítani, amikor a mesterséges rubin létrehozása az első eredmények között volt. Az ékszerek mellett a mikroelektronikában és a lézertechnológiában is alkalmazták. Az ékszeriparban a 20. század elején kezdték el tömegesen használni a szecessziós ékszerek készítéséhez - elsősorban szintetikus zafír volt.
A kubikus cirkónia gemológiából adódó paraméterei
- Színek: teljes színskála - fehértől a feketéig
- Keménysége: 8,5 (Mohs-skála)
- Fluoreszcencia: csak néhány fajnál
- Törésmutató: 1,93 - 1,98
- Kémiai összetétel: ZrO2 (cirkónium-oxid)
Történelem és felfedezés
A cirkónium-oxidok régebbi megalkotásakor a tudósok már felismerték, hogy a gyémánttal ellentétben a hátránya kevésbé fényes, felülete pedig karcos lehet. . Még 75%-kal nehezebb, mint egy azonos méretű gyémánt. Nem szabad azonban összetéveszteni a természetes cirkonnal. Tehát a természetben nem fordul elő, laboratóriumi körülmények között jön létre.